Writer-Researcher-Activist | philosophy/spec-fi/future/art/internet/surveillance/ai/weird
509 stories
·
2 followers

Serbest çalışan gazeteciler sözleşmelerine yasal koruma eklemeliler

1 Share
Gazetecilik endüstrisinin yaşadığı ekonomik kriz, serbest gazetecilik kavramının sektörde hızla yayılmasına neden oldu. İngilizce tabiriyle “freelance” gazeteciler, hiçbir haber merkeziyle organik bağları olmadan, yaptıkları haberleri çeşitli kurumlara dışarıdan satarak mesleklerini sürdürmeye çalışıyorlar. Bağımsız çalışma fikri ilk bakışta kulağa hoş gelse de yasadaki boşluklar nedeniyle serbest gazeteciler sendika, sigorta, telif gibi pek çok haklarına erişimde ciddi sorunlar yaşıyorlar. Bununla beraber yayınlanan haberlerinden dolayı ortaya çıkan yasal sorunlara karşı da korunmasızlar. Türkiye’deki gazeteci meslek örgütlerinin hukukçuları, serbest gazetecilerin yaşadıkları pek çok sorunu değerlendirirken, haberleri yüzünden yargılanmaları durumuna karşı, mecralarla ilişki kurarak kendilerini nasıl güvenceye alabileceklerinin yollarını da paylaştılar.  Sözleşmeler haklarınızı garantiler Medya […]
Read the whole story
ahmetasabanci
6 days ago
reply
İstanbul
Share this story
Delete

İnternetin toplumsal etkileri üzerine iki medya profesöründen hatırlatmalar

1 Share
İnternet ile şekillenen medya ortamı ve bu sürecin yaşadığımız dünyaya etkisi başta politik ve sosyal bağlamda olmak üzere birçok konu üzerinden tartışılıyor. İnternet tabanlı medya, bireylerin ve olumlu yönde değişim isteyen toplulukların seslerini daha iyi duyurabilecekleri olanakları sunan bir platform mu? Yoksa internet, devasa şirket ve politik otoritelerin kontrol ve izleme olanaklarını artırarak yeni güç ittifaklarının önünü açan bir araç mı?Medya çalışmaları alanında son derece önemli iki medya akademisyeni Profesör Henry Jenkins ile Profesör Nick Couldry, internetin sosyal ve siyasi konulara olan potansiyel etkisini değerlendiriyorlar. Bu yazı, internet ile ortaya çıkan iletişim ve etkileşim imkânlarının günümüzde ve gelecek için ne […]
Read the whole story
ahmetasabanci
25 days ago
reply
İstanbul
Share this story
Delete

Saturday Morning Breakfast Cereal - P-Bot

1 Comment and 9 Shares


Click here to go see the bonus panel!

Hovertext:
Of course, all the really good philosophers are yelling on twitter.


Today's News:
Read the whole story
ahmetasabanci
25 days ago
reply
İstanbul
Share this story
Delete
1 public comment
jlvanderzwan
25 days ago
reply
I love the caveat

Saturday Morning Breakfast Cereal - Cryptography

3 Shares


Click here to go see the bonus panel!

Hovertext:
On the plus side, every time there's a cryptography advance I can do a version of this comic.


Today's News:
Read the whole story
ahmetasabanci
27 days ago
reply
İstanbul
Share this story
Delete

Is a Hotdog a Sandwich? A Definitive Study.

1 Comment and 5 SharesCarnap:
Read the whole story
ahmetasabanci
27 days ago
reply
İstanbul
Share this story
Delete
1 public comment
Covarr
35 days ago
reply
This is actually the best answer I've seen to this question.
Moses Lake, WA

That Shingy Life

2 Shares

One of the things that’s come to bother me over the last year is seeing people falling into constantly being on the road and giving talks, pausing only to dump a tweetstorm before going somewhere else and doing talks, week after week, month after month.  Not least because I worry they’re going to turn into Shingy.

You remember Shingy.  David Shing. “Digital prophet” for Oath, bats around the world as a brand ambassador, talking, talking, talking, making little sense and making no cultural mark.

During a half-awake session of link-surfing while full of flu meds the other week, I happened across the blog of one of those guys who was always doing talks and camps and streams and conferences and all the fucking rest of it.  He’s in his fifties now.  On his blog, he notes that he has tiny savings and even after downsizing he and his wife both need full-time income streams to keep the lights on and the kids fed.

Put another way — even a year ago, before his business hit some self-inflicted disasters, he would have had jack shit to show for that Shingy life.

(Because Shingy, you know, has been on a six-figure salary for years.)

Now, said guy has always been a braying idiot who was wrong about everything.  But I worry for the other people.

A thought for the new year: try to stay home for a bit and make some things that might last, please?

And yes, yes, I know, precarity, cobbled-together career skeins, gets harder all the time, freedom versus drowning in platform capitalism, I know.

But a privileged white man from Silicon Valley with an address list fatter than Ron Jeremy’s phone book did it all century and has fuck all to show for it, so how do you think that’s going to work out for you?

 

READING: REPUBLIC OF LIES, Anna Merlan, which is fucking brilliant (PREORDER UK) (PREORDER US)

 

Read the whole story
ahmetasabanci
46 days ago
reply
İstanbul
Share this story
Delete
Next Page of Stories